Shropshire Co. ASA Champ Meet Hy-Tek's MEET MANAGER Page 1
Ron Hooper i/c gala - 16/11/2008
Results - Session 1
Event 1 Girls 10-11 50 SC Metre Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Leicestershire A 2:04.60
2 Warwickshire Asa A 2:07.29
3 Shropshire A 2:09.82
4 Worcester County A 2:13.78
5 Stafforshire A 2:15.74
1) Hollis, Channon 10 2) Dow, Jessica 10 3) Seabridge, Aimee 11 4) Baker, Bethany 11
Event 2 Boys 10-11 50 SC Metre Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Stafforshire A 2:03.83
1) Roberts, Ben 11 2) Colclough, Benjamin 11 3) Stevenson, Mathew 10 4) Hedman, Filip 10
2 Shropshire A 2:07.53
3 Leicestershire A 2:09.73
4 Warwickshire Asa A 2:10.05
5 Worcester County A 2:12.00
Event 3 Girls 12-13 100 SC Metre Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Jones, Nicola 13 Shropshire 1:21.09
2 Boland, Lauren 13 Leicestershire 1:23.87
3 Bywater, Joanne 13 Warwickshire Asa 1:24.23
4 Brown, Aeron 13 Stafforshire 1:26.65
5 Holland, Emily 13 Worcester County 1:27.72
Event 4 Boys 12-13 100 SC Metre Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Robinson, James 13 Stafforshire 1:13.17
2 Oliver, Louis 13 Warwickshire Asa 1:16.09
3 Evans, Robert 13 Shropshire 1:20.99
4 Teagle, James 12 Leicestershire 1:22.32
5 Birnie, Joseph 13 Worcester County 1:22.80
Event 5 Girls 14-15 100 SC Metre Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Smith, Sophie 14 Leicestershire 1:04.44
2 Bullivant, Rebekah 15 Warwickshire Asa 1:08.39
3 Williams, Nia 14 Shropshire 1:10.70
4 Craddock, Chelsea 14 Stafforshire 1:12.65
5 Jackson, Bethany 14 Worcester County 1:14.65
Event 6 Boys 14-15 100 SC Metre Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Thorpe, Jamie 15 Leicestershire 59.03
2 Laybourne, Jacob 15 Shropshire 1:00.88
3 Phillips, Richard 14 Worcester County 1:04.27
4 Wood, Ben 14 Stafforshire 1:04.42
5 Hewitt, Philip 14 Warwickshire Asa 1:05.06
Event 7 Girls 100 SC Metre Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Wiliams, Louise 18 Worcester County 1:07.14
2 Amson, Danielle 16 Stafforshire 1:08.80
3 Archdeacon, Charlotte 16 Shropshire 1:09.15
4 Cameron, Stacey 18 Warwickshire Asa 1:12.50
5 Keogh, Marion 38 Leicestershire 1:20.51
Event 8 Boys 100 SC Metre Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Taylor, Adam 18 Stafforshire 1:00.93
2 Wilson, James 16 Shropshire 1:02.83
3 Edmonds, Michael 17 Worcester County 1:03.34
4 Jelley, Zachary 16 Warwickshire Asa 1:04.39
5 Oxford, Nathan 23 Leicestershire 1:05.89
Event 9 Girls 10-11 50 SC Metre Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Powell, Laura 11 Leicestershire 30.48
2 Burden, Leanne 11 Warwickshire Asa 31.77
3 Baker, Bethany 11 Stafforshire 32.06
4 Meredith, Isla 11 Shropshire 32.90
5 Hayden-Woodward, Madeline 11 Worcester County 33.70
Event 10 Boys 10-11 50 SC Metre Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Kube, Ellis 11 Leicestershire 31.22
2 Hedman, Filip 10 Stafforshire 31.62
3 Hughes, Elliot 11 Shropshire 31.64
4 Hamilton, Brandon 11 Warwickshire Asa 32.57
5 Griffin, Hayden 11 Worcester County 32.81
Event 11 Girls 12-13 50 SC Metre Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Shropshire A 1:59.79
2 Leicestershire A 2:02.38
3 Stafforshire A 2:02.56
1) Holmes, Alice 13 2) Pyatt, Sophie 13 3) Vyse, Phoebe 13 4) Brown, Aeron 13
4 Worcester County A 2:03.32
5 Warwickshire Asa A 2:04.35
Event 12 Boys 12-13 50 SC Metre Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Stafforshire A 1:52.19
1) Robinson, James 13 2) Smith, Kieran 13 3) Williams, Samuel 13 4) Birks, Mathew 13
2 Shropshire A 1:54.59
3 Leicestershire A 1:54.61
4 Warwickshire Asa A 1:55.31
5 Worcester County A 1:56.16
Event 13 Girls 50 SC Metre Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Worcester County A 2:07.61
2 Leicestershire A 2:07.75
3 Warwickshire Asa A 2:09.75
4 Shropshire A 2:11.25
5 Stafforshire A 2:11.38
1) Amson, Danielle 16 2) Spencer, Lucy 16 3) Williams, Samantha 17 4) Shaw, Emily 16
Event 14 Boys 50 SC Metre Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Stafforshire A 1:50.95
1) Steen, Tom 16 2) Cope, Mathew 18 3) Vickers, Daniel 18 4) Taylor, Adam 18
2 Worcester County A 1:51.76
3 Leicestershire A 1:55.79
4 Shropshire A 1:56.27
5 Warwickshire Asa A 1:56.56
Event 15 Girls 14-15 100 SC Metre Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Read, Carla 15 Leicestershire 1:17.26
2 Jones, Eleanor 15 Stafforshire 1:17.36
3 Lord, Ellie 14 Worcester County 1:20.19
4 Gore, Robyn 15 Shropshire 1:20.44
5 Swinhoe, Alix 14 Warwickshire Asa 1:20.92
Event 16 Boys 14-15 100 SC Metre Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Matthews, Bradley 14 Leicestershire 1:13.38
2 Harrington, Graham 15 Worcester County 1:13.84
3 Scriven, Daniel 14 Shropshire 1:15.64
4 Glenn, Elliott 14 Warwickshire Asa 1:16.00
5 Key, Michael 15 Stafforshire 1:17.45
Event 17 Girls 100 SC Metre Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Wiliams, Louise 18 Worcester County 1:07.64
2 Whittingham, Sophie 16 Shropshire 1:07.71
3 Duffield Moore, Olivia 16 Leicestershire 1:09.44
4 Hammond, Bethany 16 Warwickshire Asa 1:10.06
5 Williams, Samantha 17 Stafforshire 1:12.09
Event 18 Boys 100 SC Metre Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Vickers, Daniel 18 Stafforshire 57.44
2 Wilkes, Paul 24 Worcester County 57.54
3 Williams, Steffan 17 Shropshire 59.51
4 Wright, Matthew 17 Leicestershire 1:03.28
5 Jelley, Zachary 16 Warwickshire Asa 1:04.60
Event 19 Girls 10-11 50 SC Metre Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 West, Harriet 11 Leicestershire 35.49
2 Castle, Lucy 11 Warwickshire Asa 36.82
3 Barnett, Holly 11 Shropshire 37.63
4 Lewis, Jessica 11 Worcester County 37.89
5 Dow, Jessica 10 Stafforshire 39.41
Event 20 Boys 10-11 50 SC Metre Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Kube, Ellis 11 Leicestershire 34.60
2 Roberts, Ben 11 Stafforshire 35.44
3 Pardoe, Alfie 10 Shropshire 36.96
4 Caswell, Edward 11 Warwickshire Asa 38.71
5 Rochell, Matthew 11 Worcester County 39.03
Event 21 Girls 12-13 100 SC Metre Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Tracy, Maddy 13 Shropshire 1:02.05
2 Dawson, Kelly 13 Warwickshire Asa 1:03.66
3 Hamdorff, Somerby 13 Leicestershire 1:05.23
4 Brown, Aeron 13 Stafforshire 1:06.62
5 Davies, Bethany 13 Worcester County 1:06.74
Event 22 Boys 12-13 100 SC Metre Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Lowe, Benjamin 13 Warwickshire Asa 56.69
(Event 22 Boys 12-13 100 SC Metre Freestyle)
Name Age Team Finals Time
2 Rose, Matthew 13 Shropshire 56.84
3 Williams, Samuel 13 Stafforshire 1:00.20
4 Priestley, Fletcher 13 Leicestershire 1:01.43
5 Edwards, Jonathon 13 Worcester County 1:03.25
Event 23 Girls 14-15 50 SC Metre Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Leicestershire A 1:55.15
2 Shropshire A 1:58.06
3 Stafforshire A 1:58.28
1) Craddock, Chelsea 14 2) Jones, Eleanor 15 3) Williams, Amy-Jade 14 4) Kelly, Rachael 14
4 Warwickshire Asa A 1:59.16
5 Worcester County A 1:59.58
Event 24 Boys 14-15 50 SC Metre Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Leicestershire A 1:43.31
2 Stafforshire A 1:46.29
1) Wood, Ben 14 2) Kennedy, Roger 15 3) Key, Michael 15 4) Rowe, Adam 15
3 Warwickshire Asa A 1:46.57
4 Worcester County A 1:47.63
5 Shropshire A 1:47.74
Event 25 Girls 100 SC Metre Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Hawthorn, Lauren 16 Warwickshire Asa 1:18.07
2 Archdeacon, Charlotte 16 Shropshire 1:21.16
3 Keogh, Marion 38 Leicestershire 1:21.88
4 Spencer, Lucy 16 Stafforshire 1:22.14
5 Taylor, Leanne 21 Worcester County 1:23.78
Event 26 Boys 100 SC Metre Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Cope, Mathew 18 Stafforshire 1:05.49
2 Williams, Steffan 17 Shropshire 1:08.93
3 Collett, Marc 20 Worcester County 1:09.27
4 Petch, Nathan 21 Warwickshire Asa 1:10.23
5 Shaw, Carl 28 Leicestershire 1:13.76
Event 27 Girls 12-13 50 SC Metre Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Shropshire A 2:16.41
2 Stafforshire A 2:16.87
1) Vyse, Phoebe 13 2) Brown, Aeron 13 3) Holmes, Alice 13 4) Pyatt, Sophie 13
3 Leicestershire A 2:18.52
4 Warwickshire Asa A 2:21.30
5 Worcester County A 2:22.99
Event 28 Boys 12-13 50 SC Metre Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Stafforshire A 2:05.66
1) Smith, Kieran 13 2) Robinson, James 13 3) Williams, Samuel 13 4) Birks, Mathew 13
2 Warwickshire Asa A 2:08.25
3 Shropshire A 2:11.25
4 Leicestershire A 2:11.54
5 Worcester County A 2:16.15
Event 29 Girls 10-11 50 SC Metre Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 West, Harriet 11 Leicestershire 34.45
2 Dearing, Alice 11 Warwickshire Asa 34.64
3 Simmonds, Olivia 11 Shropshire 36.59
4 Pay, Emma 11 Worcester County 36.99
5 Baker, Bethany 11 Stafforshire 37.93
Event 30 Boys 10-11 50 SC Metre Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Roberts, Ben 11 Stafforshire 34.08
2 Hughes, Elliot 11 Shropshire 34.91
3 Richards, Samuel 11 Warwickshire Asa 34.94
4 Cobley, Dale 11 Leicestershire 37.65
5 Hill, Daniel 11 Worcester County 39.40
Event 31 Girls 12-13 100 SC Metre Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Dawson, Kelly 13 Warwickshire Asa 1:11.73
2 Phoenix, Olivia 12 Shropshire 1:12.22
3 Holmes, Alice 13 Stafforshire 1:12.61
4 Chole, Pollock 13 Leicestershire 1:15.74
5 Thompson, Emma 13 Worcester County 1:17.32
Event 32 Boys 12-13 100 SC Metre Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Lowe, Benjamin 13 Warwickshire Asa 1:06.71
2 Robinson, James 13 Stafforshire 1:07.52
3 Quittenton, Tom 13 Leicestershire 1:09.04
4 Edwards, Jonathon 13 Worcester County 1:10.88
5 Evans, Robert 13 Shropshire 1:16.22
Event 33 Girls 14-15 100 SC Metre Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Smith, Sophie 14 Leicestershire 58.74
2 Robins, Chole 14 Worcester County 1:02.23
3 Williams, Nia 14 Shropshire 1:02.67
4 Williams, Amy-Jade 14 Stafforshire 1:02.84
5 Bullivant, Rebekah 15 Warwickshire Asa 1:03.19
Event 34 Boys 14-15 100 SC Metre Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Grieve, James 15 Leicestershire 54.06
2 Rowe, Adam 15 Stafforshire 54.27
3 Evans, Joe 15 Warwickshire Asa 55.14
4 Laybourne, Jacob 15 Shropshire 56.73
5 Muddiman, Steve 15 Worcester County 57.30
Event 35 Girls 50 SC Metre Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Worcester County A 1:53.33
2 Leicestershire A 1:54.57
3 Warwickshire Asa A 1:56.01
4 Shropshire A 1:57.42
5 Stafforshire A 1:57.55
1) Shaw, Emily 16 2) Spencer, Lucy 16 3) Williams, Samantha 17 4) Amson, Danielle 16
Event 36 Boys 50 SC Metre Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Worcester County A 1:40.19
2 Stafforshire A 1:41.29
1) Cope, Mathew 18 2) Vickers, Daniel 18 3) Steen, Tom 16 4) Taylor, Adam 18
3 Leicestershire A 1:42.27
4 Shropshire A 1:42.73
5 Warwickshire Asa A 1:46.64
Event 37 Girls 10-11 50 SC Metre Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Powell, Laura 11 Leicestershire 39.55
2 Jones, Christina 11 Shropshire 40.78
3 Bywater, Nicola 11 Warwickshire Asa 41.44
4 Stratford, Lydia 11 Worcester County 42.09
5 Dow, Jessica 10 Stafforshire 46.16
Event 38 Boys 10-11 50 SC Metre Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Claxton, Jamie 11 Leicestershire 41.31
2 Cattell, Robbie 11 Stafforshire 42.75
3 Griffin, Hayden 11 Worcester County 44.04
4 Jelley, Joshua 11 Warwickshire Asa 44.12
5 Thomas, James 11 Shropshire 45.02
Event 39 Girls 50 SC Metre Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Leicestershire A 2:08.54
2 Stafforshire A 2:10.98
1) Coughlan, Megan 15 2) Nixon, Claire 15 3) Kelly, Rachael 14 4) Craddock, Chelsea 14
3 Shropshire A 2:12.10
4 Warwickshire Asa A 2:15.68
5 Worcester County A 2:16.30
Event 40 Boys 50 SC Metre Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Leicestershire A 1:58.67
2 Stafforshire A 1:59.92
1) Kennedy, Roger 15 2) Key, Michael 15 3) Wood, Ben 14 4) Rowe, Adam 15
3 Warwickshire Asa A 2:00.92
4 Worcester County A 2:01.26
5 Shropshire A 2:01.70
Event 41 Girls 12-13 100 SC Metre Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Vyse, Phoebe 13 Stafforshire 1:14.42
2 Finn, Tamzin 13 Warwickshire Asa 1:14.64
3 Evans, Jade 13 Shropshire 1:15.80
4 Cope, Crystal 12 Worcester County 1:16.15
5 Chole, Pollock 13 Leicestershire 1:16.80
Event 42 Boys 12-13 100 SC Metre Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Rose, Matthew 13 Shropshire 1:06.33
2 Hofstetter, Christian 13 Warwickshire Asa 1:07.26
3 Priestley, Fletcher 13 Leicestershire 1:09.54
4 Williams, Samuel 13 Stafforshire 1:10.79
5 Asprey, Thomas 13 Worcester County 1:17.39
Event 43 Girls 14-15 100 SC Metre Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Lucas, Rosie 14 Leicestershire 1:07.50
2 Williams, Amy-Jade 14 Stafforshire 1:09.13
3 Robins, Chole 14 Worcester County 1:11.86
4 Dodwell, Hannah 14 Shropshire 1:12.61
5 Pratt, Verity 15 Warwickshire Asa 1:14.49
Event 44 Boys 14-15 100 SC Metre Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Youngman, James 15 Warwickshire Asa 1:03.21
2 Kennedy, Roger 15 Stafforshire 1:05.62
3 Jeffrey, Ellis 14 Leicestershire 1:07.27
4 Muddiman, Steve 15 Worcester County 1:08.51
5 Leather, Josh 15 Shropshire 1:10.70
Event 45 Girls 10-11 50 SC Metre Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Leicestershire A 2:22.48
2 Warwickshire Asa A 2:24.01
3 Shropshire A 2:33.23
4 Worcester County A 2:33.49
--- Stafforshire A DQ
1) Baker, Bethany 11 2) Dow, Jessica 10 3) Seabridge, Aimee 11 4) Hollis, Channon 10
Event 46 Boys 10-11 50 SC Metre Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Stafforshire A 2:26.63
1) Roberts, Ben 11 2) Cattell, Robbie 11 3) Stevenson, Mathew 10 4) Hedman, Filip 10
2 Shropshire A 2:28.75
3 Leicestershire A 2:30.06
4 Warwickshire Asa A 2:34.34
5 Worcester County A 2:37.89
Event 47 Girls 100 SC Metre Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Key, Emily 17 Warwickshire Asa 59.95
2 Hackett, Stephanie 17 Worcester County 59.99
3 Whittingham, Sophie 16 Shropshire 1:02.45
4 Duffield Moore, Olivia 16 Leicestershire 1:02.57
5 Amson, Danielle 16 Stafforshire 1:03.95
Event 48 Boys 100 SC Metre Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Nakagawa, Tsubasa 16 Leicestershire 53.23
2 Fear, Adam 16 Shropshire 54.09
3 Taylor, Adam 18 Stafforshire 54.10
4 Lord, Harry 17 Worcester County 55.07
5 Petch, Nathan 21 Warwickshire Asa 58.86
Event 49 Mixed 100 SC Metre Freestyle Cannon Relay
Team Relay Finals Time
1 Leicestershire A 3:33.30
2 Stafforshire A 3:33.78
3 Warwickshire Asa A 3:38.31
4 Shropshire A 3:38.78
5 Worcester County A 3:39.80