Licensed to Shropshire Co. ASA Champ Meet
HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 28/02/2010 05:29 PM
County Age Groups 2010 - 27/02/2010 to 14/03/2010
County Age Groups 2010
Results

Event 10 Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================
ShropCntyRec: S 3:09.98 2004 Daniel Evans, Oakengates
Meet Qualifying 10: 3:44.70
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Charles Percox 10 Wrekin College 3:20.50 3:18.25
2 William Lewis 10 Northgate 3:39.13 3:22.68
3 Michael Doyle 10 Titans 3:44.68 3:39.07

Event 10 Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:47.97 2005 Daniel Evans, Oakengates
Meet Qualifying 11: 3:25.10
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Oliver Preece 11 Oakengates 3:20.91 3:31.89
-- Luc-Sebastian Jarzynski 11 Titans 3:25.05 DQ
8.2 Arms not brought forward over the water

Event 10 Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:32.02 2006 Daniel Evans, Shrewsbury
Meet Qualifying 12: 3:12.70
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 James Wilson 12 Titans 3:05.74 2:41.06
2 Jamie Thomas 12 Titans 3:00.90 3:01.09
3 Aaran Darley 12 Northgate 3:08.35 3:04.14
4 Alfie Pardoe 12 Titans 3:06.35 3:11.21

Event 10 Boys 13 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:22.44 2007 Daniel Evans, Shrewsbury
Meet Qualifying 13: 3:00.00
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Daniel Jones 13 Oswestry 2:42.47 2:31.00
2 Leon Parkes 13 Titans 2:59.87 2:45.13
3 Robbie Ross 13 Northgate 2:47.21 2:51.00
4 Macauley Carline 13 Wrekin College 2:58.70 2:53.00
5 Sam Holland 13 Titans 2:59.96 3:31.04

Event 10 Boys 14 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:21.35 17/02/2008 Jacob Laybourne, Northgate-
Meet Qualifying 14: 2:49.00
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robert Evans 14 Oswestry 2:38.95 2:32.09

Event 10 Boys 15 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:09.01 01/03/2009 Jacob Laybourne, Northgate
Meet Qualifying 15: 2:39.10
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Tom Plows 15 Shrewsbury 2:37.62 2:25.20
2 Jamie Beebee 15 Wellington SC 2:31.92 2:26.60

Event 10 Boys 16 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:14.59 17/02/2008 Steffan Williams, Oswestry
Meet Qualifying 16: 2:34.90
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jacob Laybourne 16 Northgate 2:04.30 2:07.31S
2 Daniel Howell 16 Titans 2:34.88 2:37.44

Event 10 Boys 17 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:10.99 17/02/2008 Chris Bayliss, Ludlow-
Meet Qualifying 17&O: 2:29.80
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Steffan Williams 18 Oswestry 2:12.07 2:10.65S
2 Nick Thacker 46 Northgate 2:29.50 2:31.11
3 Ian Martin 19 Newport 2:28.65 2:45.53

Event 11 Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 3:13.35 2002 Fern Davies, Ludlow
Meet Qualifying 9: 3:53.60
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jennifer Hawthorn 9 Northgate 3:38.00 3:28.93
2 Sian Mcleod 9 Wellington SC 3:50.15 3:33.72
3 Charlotte Griffiths 9 Northgate 3:51.23 3:35.25
4 Cameron Minifie 9 Northgate 3:51.46 3:41.62
-- Ellie Hutchings 9 Titans 3:53.20 DQ
6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
-- Bridie Buckingham 9 Whitchurch 3:53.01 DQ
6.4 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate the turn

Event 11 Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:41.81 2003 Fern Davies, Ludlow
Meet Qualifying 10: 3:36.00
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ffion Gilbert 10 Ludlow 3:10.86 2:58.58
2 Rebecca Woolley 10 Wrekin College 3:10.90 2:59.19
3 Connie Sanders 10 Northgate 3:15.88 3:05.98
4 Eleanor Hatton 10 Northgate 3:29.38 3:11.41
5 Jennifer Ballinger 10 Northgate 3:20.05 3:18.53
6 Molly Barker 10 Wrekin College 3:30.96 3:19.67
7 Tait Furnival 10 Wrekin College 3:24.38 3:21.23
8 Sarah Fewtrell 10 Oakengates 3:35.48 3:21.77
9 Ellie Sykes 10 Shrewsbury 3:34.12 3:24.75
10 Lauren Tozer 10 Wellington SC 3:35.20 3:33.39

Event 11 Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:24.70 2007 Olivia Phoenix, Oakengates
Meet Qualifying 11: 3:18.90
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Georgia M Huddleston 11 Shrewsbury 2:45.67 2:41.67
2 Megan Carline 11 Wrekin College 2:51.50 2:45.22
3 Lauren Holland 11 Wrekin College 2:51.53 2:45.90
4 Paige Norry-Addison 11 Wrekin College 2:51.22 2:50.38
5 Cerys Davies 11 Oswestry 3:01.78 2:50.79
6 Summer Young 11 Oakengates 2:54.54 2:56.68
7 Natalie Greene 11 Titans 3:09.93 3:03.90
8 Emma Hudson 11 Northgate 3:05.87 3:06.42
9 Lolly Latham 11 Shrewsbury 3:02.85 3:09.39
10 Katie Deakin 11 Market Drayton 3:16.79 3:12.28
11 Ciara Hogan 11 Market Drayton 3:17.28 3:14.45
12 Megan L Tucker 11 Oswestry 3:17.54 3:20.15
-- Chloe Evans 11 Ludlow 3:17.76 DQ
6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)

Event 11 Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:27.77 2005 Fern Davies, Ludlow
Meet Qualifying 12: 3:07.20
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Holly Barnett 12 Wrekin College 2:40.58 2:33.51
2 Alexandra Harris 12 Wrekin College 2:44.71 2:33.60
3 Sophia Baig 12 Wrekin College 2:57.00 2:42.81
4 Naomi Craig 12 Titans 2:47.42 2:43.15
5 Chrissie Jones 12 Northgate 2:42.98 2:44.31
6 Sophie Blakstad 12 Northgate 2:53.66 2:46.94
7 Annabel Cook 12 Whitchurch 2:49.25 2:47.22
8 Emma Sans 12 Wrekin College 2:52.26 2:48.08
9 Megan Saville 12 Oakengates 2:53.63 2:51.91
10 Becky Hawthorn 12 Northgate 3:00.40 2:52.93
11 Anouska Gwillam 12 Ludlow 2:55.88 2:52.99
12 Rakshanda Sadavarte 12 Wrekin College 2:56.16 2:55.06
13 Alice Thompson 12 Oakengates 3:01.98 2:57.96
14 Lauren Bond 12 Titans 3:02.10 3:01.73
15 Melina Athanassiu 12 Whitchurch 3:07.01 3:10.52

Event 11 Girls 13 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:27.84 2007 Alice Cousins, Northgate
Meet Qualifying 13: 2:59.10
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hannah Greene 13 Titans 2:55.10 2:43.54
2 Amy King 13 Ludlow 2:54.24 2:54.75
3 Georgie Jones 13 Northgate 2:58.53 2:55.20
4 Louise Brittleton 13 Shrewsbury 2:57.07 2:56.01
5 Jess Jones 13 Northgate 2:55.55 2:59.15

Event 11 Girls 14 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:26.73 02/03/2008 Alice Cousins, Northgate-
Meet Qualifying 14: 2:53.20
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Olivia Phoenix 14 Wrekin College 2:29.10 2:26.59S
2 Madelaine Tracy 14 Wrekin College 2:26.77 2:27.17
3 Nicola Jones 14 Oswestry 2:32.86 2:30.85
4 Philippa Brown 14 Wrekin College 2:37.20 2:33.60
5 Abigail Fawcett 14 Whitchurch 2:43.55 2:35.68
6 Shannon Hartley-Cain 14 Wrekin College 2:40.36 2:36.67
7 Claire Beddow 14 Ludlow 2:49.75 2:43.20
8 Annie Jones 14 Titans 2:44.05 2:44.17
9 Amy Tucker 14 Oswestry 2:46.39 2:51.90
-- Harriet Themans 14 Northgate 2:35.66 DQ
6.5 Not on the back at finish

Event 11 Girls 15 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:22.37 03/03/2009 Alice Cousins, Northgate
Meet Qualifying 15: 2:48.70
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nia Williams 15 Oswestry 2:34.04 2:35.27
2 Victoria Highfield 15 Wrekin College 2:42.18 2:39.28
3 Lydia Jamieson 15 Whitchurch 2:36.86 2:39.46
4 Kim Donaldson 15 Northgate 2:46.51 2:44.92
5 Emily Barker 15 Ludlow 2:46.49 2:45.96
6 Eleanor Reid 15 Whitchurch 2:45.88 2:49.70

Event 11 Girls 16 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:22.89 03/03/2009 Charlotte Archdeacon, Whitchurch Wasps
Meet Qualifying 16: 2:45.90
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Alice Cousins 16 Northgate 2:21.20 2:23.95
2 Hannah Dodwell 16 Oakengates 2:30.66 2:32.21
3 Chloe Barton 16 Oswestry 2:29.96 2:40.35

Event 11 Girls 17 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:30.01 2000 Danielle Coghill, Northgate
Meet Qualifying 17&O: 2:44.00
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Charlotte Archdeacon 17 Whitchurch 2:20.64 2:25.24S
2 Charlotte Evans 17 Whitchurch 2:34.52 2:33.33

Event 12 Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:02.06 1996 Doron Davda, Northgate
Meet Qualifying 12: 1:18.10
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 James Wilson 12 Titans 1:02.80 1:00.55S
2 David Griffiths 12 Oakengates 1:11.02 1:08.01
3 Aaran Darley 12 Northgate 1:10.20 1:08.04
4 Jordan Stamp 12 Court 1:09.31 1:08.80
5 Adam Tonks 12 Oakengates 1:11.10 1:08.87
6 Robert Cowley 12 Shrewsbury 1:17.12 1:09.61
7 Alfie Pardoe 12 Titans 1:10.55 1:10.03
8 Lewis Langford 12 Oakengates 1:13.97 1:10.52
9 Andrew Watkins 12 Wellington SC 1:14.41 1:10.83
10 Daniel Jowett 12 Shrewsbury 1:12.84 1:11.25
11 William Slawson 12 Shrewsbury 1:17.95 1:12.23
12 Todd Hunter 12 Oswestry 1:15.13 1:12.88
13 Edward Reid 12 Whitchurch 1:16.04 1:13.20
14 Tom Lloyd 12 Titans 1:18.05 1:13.64
15 Hayden Beebee 12 Wellington SC 1:17.94 1:13.94
16 Thomas Mcleod 12 Wellington SC 1:17.75 1:14.35
17 Oliver Hughes 12 Oswestry 1:17.84 1:15.19
18 Ravi Bhatia 12 Oakengates 1:16.63 1:15.88
19 Jack Sanders 12 Wrekin College 1:16.02 1:16.18
20 James Morgan 12 Northgate 1:17.70 1:16.45

Event 12 Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 59.02 2006 Adam Fear, Ludlow
Meet Qualifying 13: 1:13.20
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Daniel Jones 13 Oswestry 57.72 58.50S
2 Leon Parkes 13 Titans 1:05.58 1:02.21
3 Robbie Ross 13 Northgate 1:02.94 1:02.85
4 Tali Davies 13 Oswestry 1:05.02 1:03.18
5 Macauley Carline 13 Wrekin College 1:05.85 1:04.38
6 Robert Adams 13 Oakengates 1:04.39 1:04.92
7 Jimmy Kershaw 13 Titans 1:10.90 1:08.58
8 Ryen Spencer-Wolfe 13 Titans 1:09.18 1:09.79
9 Tom Horswood 13 Shrewsbury 1:13.00 1:09.97
10 Ben Gutteridge 13 Ludlow 1:13.05 1:10.44
11 Sam Holland 13 Titans 1:11.22 1:10.58
12 Maxwell Dalziel 13 Ludlow 1:12.34 1:10.60
13 Tyler Humphries 13 Northgate 1:11.86 1:10.77
14 Hayden Ciesielski 13 Whitchurch 1:13.01 1:12.02

Event 12 Boys 14 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 56.80 2007 Adam Fear, Ludlow
Meet Qualifying 14: 1:09.10
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robert Evans 14 Oswestry 57.61 57.21
2 Walter Meredith 14 Ludlow 1:02.92 1:01.49
3 Bradley Hunter 14 Oswestry 1:02.29 1:02.01
4 George Oliver 14 Shrewsbury 1:03.82 1:02.24
5 Joshua Reid 14 Wrekin College 1:05.47 1:03.52
6 Kiran Bhatia 14 Oakengates 1:04.03 1:03.58
7 Chris Owen 14 Oswestry 1:05.88 1:03.88
8 William Cooper 14 Ludlow 1:04.92 1:04.56
9 Jordan Angell 14 Ludlow 1:04.89 1:04.85
10 Joshua Edge 14 Whitchurch 1:08.14 1:07.06
-- Thomas Bishop 14 Whitchurch 1:08.05 DQ
4.4 Start before starting signal

Event 12 Boys 15 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 55.87 01/03/2008 Adam Fear, Ludlow-
Meet Qualifying 15: 1:06.10
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Tom Plows 15 Shrewsbury 59.80 58.81
2 James Taylor 15 Shrewsbury 59.09 59.19
3 Jamie Beebee 15 Wellington SC 1:00.45 59.29
4 Richard Grindrod 15 Market Drayton 1:01.81 1:00.36
5 Courtney Ricketts 15 Oakengates 1:01.69 1:01.45
6 Jack Booth 15 Market Drayton 1:04.12 1:01.66
7 Craig Judd 15 Oakengates 1:03.22 1:02.53
8 Han Lin 15 Court 1:02.76 1:03.07
9 Matt Bullanda 15 Titans 1:05.57 1:04.81
10 Jack Phasey 15 Ludlow 1:04.62 1:04.85
11 Ben J Hulme 15 Oswestry 1:05.98 1:08.21

Event 12 Boys 16 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 53.69 02/03/2009 Adam Fear, Ludlow-
Meet Qualifying 16: 1:04.00
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jacob Laybourne 16 Northgate 53.96 54.29
2 Daniel Scriven 16 Market Drayton 58.63 56.23
3 Robert Wenlock 16 Market Drayton 58.22 59.24
4 Ollie Russell 16 Shrewsbury 1:01.89 1:01.11
5 Daniel Howell 16 Titans 1:02.98 1:01.14
6 Samuel Wood 16 Wellington SC 1:02.69 1:01.78
-- James Boyd 16 Oakengates 59.21 DQ
4.4 Start before starting signal

Event 12 Boys 17 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 51.64 2006 Charles Turner, Wellington
Meet Qualifying 17&O: 1:02.60
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Adam Fear 17 Ludlow 53.28 54.32
2 James Lyle 26 Northgate 55.58 55.91
3 Steffan Williams 18 Oswestry 54.95 56.01
4 James Wilson 17 Shrewsbury 55.00 57.19
5 Joe Thacker 18 Northgate 56.96 57.53
6 Aled Williams 22 Oswestry 57.51 57.62
7 Andrew Maclachlan 18 Wrekin College 57.79 57.87
8 Oliver Crossley 17 Court 59.16 59.45
9 David Main 17 Titans 57.01 59.86
10 Stephen Evans 17 Oakengates 1:01.00 1:00.28
11 Christopher Staples 26 Wellington SC 58.77 1:00.39
12 Ryan Ordidge 19 Wrekin College 1:00.50 1:01.15
13 Rob Hughes 18 Northgate 1:01.56 1:01.55
14 Stewart Burton 23 Northgate 1:02.50 1:01.56
15 Ian Martin 19 Newport 58.99 1:02.09

Event 13 Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:24.82 02/03/2009 Christina Jones, Northgate
Meet Qualifying 11: 1:46.70
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Georgia M Huddleston 11 Shrewsbury 1:25.86 1:23.78S
2 Megan Carline 11 Wrekin College 1:41.46 1:32.62
3 Olivia Davies 11 Oswestry 1:41.00 1:35.51
4 Lauren Holland 11 Wrekin College 1:41.05 1:36.41
5 Summer Young 11 Oakengates 1:43.01 1:37.19
6 Cerys Davies 11 Oswestry 1:34.40 1:37.69
7 Emma Hudson 11 Northgate 1:42.57 1:38.55
8 Megan Robson 11 Oakengates 1:46.29 1:38.79
9 Megan L Tucker 11 Oswestry 1:41.17 1:38.96
10 Paige Norry-Addison 11 Wrekin College 1:43.50 1:40.05
11 Cerys Furlong 11 Court 1:41.26 1:44.07
12 Katie Deakin 11 Market Drayton 1:46.11 1:44.30
13 Heather Ross 11 Northgate 1:45.36 1:44.54
14 Romana Parkes 11 Titans 1:46.68 1:46.11
15 Lolly Latham 11 Shrewsbury 1:44.34 1:47.10
16 Fran P Garrott 11 Newport 1:46.70 1:47.53
17 Katie Hawthorn 11 Northgate 1:45.80 1:48.46
18 Ciara Hogan 11 Market Drayton 1:46.46 1:50.03
19 Natalie Greene 11 Titans 1:46.67 1:51.19
20 Eleanor Shields 11 Titans 1:46.60 1:54.99

Event 13 Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:18.19 2005 Fern Davies, Ludlow
Meet Qualifying 12: 1:40.20
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Chrissie Jones 12 Northgate 1:23.61 1:23.37
2 Naomi Craig 12 Titans 1:24.51 1:24.11
3 Megan Saville 12 Oakengates 1:26.72 1:25.36
4 Emma Sans 12 Wrekin College 1:31.68 1:27.07
5 Holly Barnett 12 Wrekin College 1:26.31 1:27.09
6 Sophia Baig 12 Wrekin College 1:36.00 1:28.08
7 Emma Scriven 12 Market Drayton 1:30.94 1:28.61
8 Amelia Penn 12 Whitchurch 1:30.01 1:30.66
9 Annabel Cook 12 Whitchurch 1:30.25 1:30.70
10 Alice Thompson 12 Oakengates 1:32.48 1:31.65
11 Jasmine Smith 12 Northgate 1:37.70 1:33.40
12 Becky Hawthorn 12 Northgate 1:36.78 1:33.52
13 Alexandra Harris 12 Wrekin College 1:39.40 1:34.78
14 Isla Meredith 12 Ludlow 1:40.10 1:36.51
15 Ellie Rowe 12 Oakengates 1:39.95 1:36.54
16 Beth Jamieson 12 Whitchurch 1:39.34 1:37.91
17 Sophie Blakstad 12 Northgate 1:38.98 1:38.45
18 Ottilie Fairhurst 12 Titans 1:40.18 1:39.02
19 Rakshanda Sadavarte 12 Wrekin College 1:39.90 1:39.64
20 Lauren Bond 12 Titans 1:39.98 1:41.89
21 Alexis Newton French 12 Court 1:39.80 1:50.92
-- Amy Latham 12 Titans 1:40.12 DQ
4.4 Start before starting signal

Event 13 Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:18.65 1990 Hannah Wilby, Shrewsbury
Meet Qualifying 13: 1:34.90
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Chloe Bayliss 13 Ludlow 1:23.88 1:24.78
2 Annie Mellings 13 Whitchurch 1:26.06 1:30.13
3 Louise Brittleton 13 Shrewsbury 1:29.12 1:30.65
4 Kate Boyd 13 Oakengates 1:34.82 1:31.31
5 Georgie Jones 13 Northgate 1:30.73 1:32.28
6 Kate Lowry 13 Oswestry 1:31.26 1:33.03
7 Jess Jones 13 Northgate 1:34.06 1:39.11
-- Hannah Greene 13 Titans 1:34.85 DQ
7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous

Event 13 Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:17.11 2006 Holly Hayward, Northgate
Meet Qualifying 14: 1:30.80
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Madelaine Tracy 14 Wrekin College 1:22.53 1:21.11
2 Nicola Jones 14 Oswestry 1:21.09 1:21.36
3 Chloe Edwards 14 Oswestry 1:20.11 1:21.84
4 Philippa Brown 14 Wrekin College 1:24.77 1:24.08
5 Abigail Fawcett 14 Whitchurch 1:25.47 1:25.14
6 Fern Cates 14 Northgate 1:30.66 1:32.06
7 Harriet Themans 14 Northgate 1:27.37 1:33.06
8 Annie Jones 14 Titans 1:30.72 1:34.35
9 Amy Tucker 14 Oswestry 1:28.96 1:35.54
10 Jo Pace 14 Northgate 1:28.00 1:36.56

Event 13 Girls 15 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:16.81 2007 Stefanie Otto, Northgate
Meet Qualifying 15: 1:29.10
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kim Donaldson 15 Northgate 1:18.98 1:20.05
2 Lydia Jamieson 15 Whitchurch 1:27.78 1:26.16
3 Zohra Baig 15 Oakengates 1:26.32 1:28.08
4 Emily - Jayne Davies 15 Northgate 1:28.10 1:31.94

Event 13 Girls 16 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:16.02 01/03/2008 Stefanie Otto, Northgate-
Meet Qualifying 16: 1:28.00
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robyn Gore 16 Ludlow 1:18.83 1:21.58
2 Gemma Jones 16 Oswestry 1:19.98 1:21.97
3 Chloe Barton 16 Oswestry 1:25.86 1:26.05

Event 13 Girls 17 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:15.62 2001 Rachel Hares, Whitchurch
Meet Qualifying 17&O: 1:26.70
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rachael Hares 26 Whitchurch 1:16.84 1:18.04
2 Charlotte Archdeacon 17 Whitchurch 1:18.41 1:20.64
3 Holly Haywood 18 Northgate 1:19.70 1:21.57
4 Sophie Whittingham 17 Shrewsbury 1:21.27 1:21.98
5 Charlotte Evans 17 Whitchurch 1:24.80 1:28.65

Event 14 Boys 10 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 7:17.56 03/03/2009 Joseph Hadley, Northgate
Meet Qualifying 10: 7:51.90
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Charles Percox 10 Wrekin College 6:35.90 6:25.17S
2 Michael Doyle 10 Titans 7:28.67 6:43.77S
3 William Lewis 10 Northgate 7:05.16 6:52.34S
4 Tom Rowley 10 Shrewsbury 7:50.73 7:24.44

Event 14 Boys 11 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:48.67 03/03/2009 Alfie Pardoe, Titans
Meet Qualifying 11: 7:14.20
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Matthew Griffiths 11 Northgate 6:44.44 6:10.93
2 Luc-Sebastian Jarzynski 11 Titans 6:59.94 6:13.96
3 Thomas Evans 11 Oswestry 7:10.87 6:20.47
4 Oliver Preece 11 Oakengates 6:40.07 6:23.60
5 Joseph Hadley 11 Northgate 7:06.38 6:43.01
-- Alfie Thomas 11 Market Drayton 6:45.27 DQ
7.4 Leg movements not simultaneous (alternating leg movement) - breast

Event 14 Boys 12 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:25.88 03/03/2009 Daniel Jones, Otters-
Meet Qualifying 12: 6:47.40
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 James Wilson 12 Titans 5:36.07 5:22.01S
2 Alfie Pardoe 12 Titans 5:42.63 5:46.56
3 Aaran Darley 12 Northgate 6:09.37 5:50.70
4 Adam Tonks 12 Oakengates 6:28.22 6:07.52
5 Oliver Hughes 12 Oswestry 6:47.20 6:44.71
-- Jack Sanders 12 Wrekin College 6:46.23 DQ
8.2 Arms not brought forward over the water - fly

Event 14 Boys 13 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:12.63 2005 Steffan William, Oswestry
Meet Qualifying 13: 6:23.30
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Daniel Jones 13 Oswestry 5:25.88 5:09.39S
2 Robbie Ross 13 Northgate 5:29.79 5:25.31
3 Macauley Carline 13 Wrekin College 5:39.00 5:30.23
4 Leon Parkes 13 Titans 5:53.33 5:32.30
5 Robert Adams 13 Oakengates 5:53.12 5:50.53
6 Maxwell Dalziel 13 Ludlow 6:22.69 6:19.20
7 Sam Holland 13 Titans 6:23.11 6:28.77

Event 14 Boys 14 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 4:55.89 2003 Chris Bayliss, Ludlow
Meet Qualifying 14: 5:59.80
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robert Evans 14 Oswestry 5:32.69 5:07.16
2 George Oliver 14 Shrewsbury 5:54.07 5:28.53
3 Kiran Bhatia 14 Oakengates 5:48.41 5:44.41

Event 14 Boys 15 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 4:51.38 02/03/2008 Adam Fear, Ludlow-
Meet Qualifying 15: 5:42.40
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jamie Beebee 15 Wellington SC 5:29.35 5:08.32
2 Tom Plows 15 Shrewsbury 5:16.06 5:08.98
3 Craig Judd 15 Oakengates 5:30.47 5:18.16

Event 14 Boys 16 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 4:39.70 03/03/2009 Adam Fear, Ludlow-
Meet Qualifying 16: 5:32.60
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jacob Laybourne 16 Northgate 4:43.80 4:37.93S
2 Dan Evans 16 Shrewsbury 4:40.21 4:47.69
3 James Boyd 16 Oakengates 5:16.18 5:20.32
4 Daniel Howell 16 Titans 5:27.61 5:25.45

Event 14 Boys 17 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 4:38.91 2007 Chris Bayliss, Ludlow
Meet Qualifying 17&O: 5:25.00
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Steffan Williams 18 Oswestry 4:45.14 4:45.32
2 James Lyle 26 Northgate 5:10.97 5:06.96
3 David Main 17 Titans 5:24.95 5:18.53
4 Ian Martin 19 Newport 5:13.59 5:38.37

Event 15 Girls 10 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
Meet Qualifying 10: 7:50.70
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rebecca Woolley 10 Wrekin College 7:26.04 6:32.19
2 Connie Sanders 10 Northgate 6:55.78 6:33.27
3 Jennifer Ballinger 10 Northgate 7:13.38 7:14.47
4 Ellie Sykes 10 Shrewsbury 7:50.33 7:22.24

Event 15 Girls 11 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
Meet Qualifying 11: 7:10.50
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Georgia M Huddleston 11 Shrewsbury 6:25.00 5:42.23
2 Megan Carline 11 Wrekin College 6:03.49 5:47.06
3 Lauren Holland 11 Wrekin College 5:58.18 5:49.78
4 Paige Norry-Addison 11 Wrekin College 6:12.75 6:03.46
5 Emma Hudson 11 Northgate 6:40.15 6:39.17
6 Lolly Latham 11 Shrewsbury 7:00.07 6:51.57

Event 15 Girls 12 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:08.48 2005 Fern Davies, Ludlow
Meet Qualifying 12: 6:44.00
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Alexandra Harris 12 Wrekin College 5:48.60 5:31.64
2 Naomi Craig 12 Titans 5:38.22 5:36.04
3 Chrissie Jones 12 Northgate 5:45.79 5:37.12
4 Holly Barnett 12 Wrekin College 5:57.63 5:44.30
5 Sophia Baig 12 Wrekin College 6:12.22 5:50.72
6 Annabel Cook 12 Whitchurch 6:14.63 6:01.11
7 Rakshanda Sadavarte 12 Wrekin College 6:13.12 6:04.35
8 Becky Hawthorn 12 Northgate 6:20.89 6:05.80
9 Megan Saville 12 Oakengates 6:07.97 6:06.67
10 Sophie Blakstad 12 Northgate 6:34.01 6:21.95
11 Lauren Bond 12 Titans 6:39.24 6:28.39
12 Ottilie Fairhurst 12 Titans 6:43.94 6:49.18
-- Emma Sans 12 Wrekin College 6:06.00 DQ
9.3 Finish of each stroke not in accordance with rules for the particular stroke - IM

Event 15 Girls 13 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:01.63 2006 Fern Davies, Ludlow
Meet Qualifying 13: 6:24.90
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hannah Greene 13 Titans 6:24.55 5:54.56
2 Georgie Jones 13 Northgate 6:11.85 6:16.40
-- Jess Jones 13 Northgate 6:11.28 DQ
9.3 Finish of each stroke not in accordance with rules for the particular stroke - IM

Event 15 Girls 14 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:20.42 2007 Sophie Whittingham, Shrewsbury
Meet Qualifying 14: 6:12.10
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Madelaine Tracy 14 Wrekin College 5:13.59 5:04.23S
2 Nicola Jones 14 Oswestry 5:15.69 5:15.64S
3 Annie Jones 14 Titans 5:43.55 5:39.34
4 Harriet Themans 14 Northgate 5:34.01 5:41.67

Event 15 Girls 15 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:16.27 1992 Sarah Mostyn, Oswestry
Meet Qualifying 15: 6:04.20
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kim Donaldson 15 Northgate 5:28.43 5:31.69

Event 15 Girls 16 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:15.89 1993 Sarah Mostyn, Oswestry
Meet Qualifying 16: 5:58.00
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Alice Cousins 16 Northgate 4:57.84 5:04.46S
2 Gemma Jones 16 Oswestry 5:22.99 5:23.83

Event 15 Girls 17 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:18.56 2002 Elizabeth Wilson, Oswestry
Meet Qualifying 17&O: 5:55.50
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Charlotte Archdeacon 17 Whitchurch 5:12.93 5:13.78S
2 Sophie Whittingham 17 Shrewsbury 5:13.34 5:21.61
3 Rachael Hares 26 Whitchurch 5:24.82 5:36.15

Event 16 Boys 15 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 25.53 14/03/2008 Adam Fear, Ludlow-
Meet Qualifying 15: 30.50
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Tom Plows 15 Shrewsbury 26.99 26.61
2 James Taylor 15 Shrewsbury 26.75 27.10
3 Jamie Beebee 15 Wellington SC 27.16 27.22
4 Richard Grindrod 15 Market Drayton 27.40 27.67
5 Courtney Ricketts 15 Oakengates 28.24 27.88
6 Jack Booth 15 Market Drayton 29.47 28.06
7 Han Lin 15 Court 29.04 28.70
8 Matt Bullanda 15 Titans 30.47 28.81
9 Craig Judd 15 Oakengates 29.75 28.98
10 Thomas Blakemore 15 Wellington SC 30.47 29.34
11 Callum Trent 15 Whitchurch 30.01 30.05
12 Ben J Hulme 15 Oswestry 30.12 30.15

Event 16 Boys 16 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 24.97 04/03/2009 Adam Fear, Ludlow-
Meet Qualifying 16: 29.60
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jacob Laybourne 16 Northgate 26.49 25.56
2 Daniel Scriven 16 Market Drayton 26.90 25.84
3 Robert Wenlock 16 Market Drayton 26.60 26.70
4 James Boyd 16 Oakengates 27.11 27.23
5 Samuel Wood 16 Wellington SC 28.23 27.69
6 Ollie Russell 16 Shrewsbury 27.86 27.97
7 Daniel Howell 16 Titans 29.02 28.12

Event 16 Boys 17 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 23.92 2006 Charles Turner, Wellington
Meet Qualifying 17&O: 28.90
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Adam Fear 17 Ludlow 24.78 25.33
2 James Lyle 26 Northgate 25.98 25.51
3 James Wilson 17 Shrewsbury 25.07 26.08
4 Joe Thacker 18 Northgate 25.94 26.39
5 Oliver Crossley 17 Court 27.01 26.47
6 Andrew Maclachlan 18 Wrekin College 26.60 26.66
7 David Main 17 Titans 26.19 26.71
8 Aled Williams 22 Oswestry 26.08 26.79
9 Stephen Evans 17 Oakengates 27.42 27.44
9 Christopher Staples 26 Wellington SC 27.00 27.44
11 Stewart Burton 23 Northgate 28.00 27.89
12 Rob Hughes 18 Northgate 27.56 28.16
13 Ian Martin 19 Newport 27.14 28.54

Event 17 Girls 14 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 32.47 2000 Tessa Murphy, Oakengates
Meet Qualifying 14: 38.30
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Olivia Phoenix 14 Wrekin College 34.50 32.83
2 Madelaine Tracy 14 Wrekin College 32.57 33.23
3 Abigail Fawcett 14 Whitchurch 34.26 33.43
4 Philippa Brown 14 Wrekin College 35.01 33.85
5 Nicola Jones 14 Oswestry 32.50 34.11
6 Amy Carter 14 Shrewsbury 36.18 35.53
7 Shannon Hartley-Cain 14 Wrekin College 36.13 35.63
8 Harriet Themans 14 Northgate 35.67 36.13
9 Claire Beddow 14 Ludlow 36.23 36.15
10 Annie Jones 14 Titans 36.49 38.02

Event 17 Girls 15 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 32.59 2008 Charlotte Archdeacon, Whitchurch
Meet Qualifying 15: 37.60
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nia Williams 15 Oswestry 33.37 34.28
2 Lydia Jamieson 15 Whitchurch 35.08 35.23
2 Zohra Baig 15 Oakengates 34.69 35.23
4 Emily Barker 15 Ludlow 36.20 35.36
5 Kim Donaldson 15 Northgate 36.27 36.39
6 Eleanor Reid 15 Whitchurch 37.09 36.73
7 Kelly Jones 15 Oswestry 36.04 36.89
8 Emily - Jayne Davies 15 Northgate 37.10 37.11
9 Rachel Trent 15 Whitchurch 37.37 37.19
10 Victoria Highfield 15 Wrekin College 37.01 38.21

Event 17 Girls 16 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 32.07 04/03/2009 Charlotte Archdeacon, Whitchurch Wasps
Meet Qualifying 16: 36.90
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hannah Dodwell 16 Oakengates 33.22 33.32
2 Amy Simmons 16 Northgate 34.20 34.76
3 Candice Edwards 16 Court 36.44 40.58

Event 17 Girls 17 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 32.23 2007 Natasha Turner, Wellington
Meet Qualifying 17&O: 36.60
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Charlotte Archdeacon 17 Whitchurch 32.03 32.09S
2 Kate Almond 20 Shrewsbury 33.70 33.44
3 Charlotte Evans 17 Whitchurch 34.48 34.63